Köszöntő

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Köszöntöm Önöket a 17. Versenyképességi Operatív Programok nemzetközi konferenciája alkalmából. Amióta 2005-ben először otthont adott Magyarország ennek a rendezvénynek, hatalmas változásoknak voltunk a tanúi hazánkban és Európában egyaránt. Az elmúlt közel két évtized alatt gazdaságaink jelentős mértékben alakultak át, megőrizve a kontinens versenyképességét, miközben az EU egésze és tagállamai is korábban nem tapasztalt nehézségekkel küzdöttek meg.

Közös fejlődésünk egyik motorja az Európai Unió kohéziós politikája, amely a régiók közötti egyenlőtlenségek csökkentése révén járul hozzá ahhoz, hogy az Unió egésze versenyképesebbé váljon és minden egyes európai polgár életminősége tovább javuljon. A tagállamok saját fejlesztési programjai mellett a kohéziós politika a legfőbb forrása a gazdasági és társadalmi fejlődést célzó beruházásoknak.

A kohéziós politika finanszírozása – különösen a 2008-as válságot követően – egyre fontosabbá vált, a közberuházásokon belüli aránya a 2007-2013-as időszakhoz képest a 2014-2020-as ciklusban 34%-ról 51%-ra nőtt. A beruházások közel fele az infrastruktúrára irányult, az Európai Unió keleti részén például sikerült csökkenteni, a déli részén pedig teljesen megszüntetni a közúti szállítás teljesítménybeli lemaradását.

A makrogazdasági modellszámítások is azt mutatják, hogy hosszú távon minden uniós régió élvezi a kohéziós politika előnyeit, így azok a régiók is, akik fejlettségükre tekintettel kevesebb uniós támogatást használnak fel. A 2014–2020-as időszakban a kohéziós politikára költött minden egyes euró 15 évvel az időszak végét követően 2,7 euró hozzáadott uniós GDP növekedés formájában térül meg.

A közös európai fejlesztéspolitika létjogosultságát igazolja, hogy az egy főre eső GDP a közösség egészében 2004-től kezdve összességében 41 százalékkal nőtt, átlagosan meghaladva a 37 000 dollárt. A foglalkoztatás a 2000-es évek végén 67,3 százalék volt, amely 2021-re 73,1 százalékra nőtt.

Számos hasonló adatot említhetnénk még, de a mindennapokban is látjuk és tapasztaljuk, hogy a világ egyik legversenyképesebb, polgárai számára jólétet biztosító közössége az Európai Unió.

Magyarország 2004-ben csatlakozott ehhez a közösséghez, de a valódi versenyképességi fordulópontot a 2010-es év hozta el. Meghirdettük és létrehoztuk a munkaalapú társadalmat, amelynek a középpontjában a családok támogatása áll. Ennek eredményeként a foglalkoztatottak száma már egymillió fővel bővült hazánkban, elérte a 4,7 milliót, 2021-re megközelítve a 80%-os foglalkoztatási rátát. Ezzel összhangban munkanélküliség 4 százalék alá csökkent, az átlagbér pedig több mint a kétszeresére nőtt. Ezekhez a gazdasági eredményekhez a versenyképességi operatív programok is nagymértékben hozzájárultak, amelyek keretében 2004 óta több mint 19,2 milliárd euró európai uniós támogatást nyújtottunk közvetlen gazdaságfejlesztésre Magyarországon. Ezen programoknak köszönhető, hogy az egy főre eső GDP 2004-ről 2021-re 80%-kal bővült, növekedésben kétszeresen meghaladva az uniós átlagot.

Az eredmények közül kiemelendő a 2014-2020 programozási időszak gazdaságfejlesztési programja, amelynek keretében több mint harmincezer kis-és középvállalkozás projektje és négyezer kutatás-fejlesztési K+F+I projekt valósult meg. Több mint nyolcezer ember vállalkozóvá válását segítettük elő, közel hatvan iparjogvédelmi oltalom született és mintegy 17 ezer újonnan bevezetett IKT alkalmazást támogattunk.

Az elért eredmények mellett számtalan komoly kihívással néztünk szembe az elmúlt időszakban. Azonban hiszünk abban, hogy Magyarország olyan úton jár, ahol megőrizhetjük a magyar emberek békébe és gyarapodásba vetett hitét és minden egyes magyar ember haszonélvezője a közösen elért eredményeknek. Jó alapokra tudunk tehát építkezni az új fejlesztési időszakban is.

Az előttünk álló fejlesztéspolitikai időszakban a gazdaságfejlesztés, a versenyképesség és ellenálló képesség növelése van a fókuszban, kiemelkedő mértékben elősegítve a gazdaság zöldítését és digitalizációját. A források közel kétharmadát a négy leghátrányosabb helyzetű magyar régióban használjuk fel. Az a célunk, hogy az évtized végére minden magyar régió zárkózzon fel az uniós fejlettségi átlaghoz.

Emellett a gazdaság további erősödéséhez számos területen kell kiemelkedő teljesítményt nyújtanunk, hiszen a XXI. században korábban sosem látott technológiai változásoknak lehetünk nem csupán tanúi, de előmozdítói is. Olyan pillérekre kell helyeznünk a gazdaságpolitikát, mint a termelékenység fenntartható növelése, az innovációs képességek erősítése és az oktatás támogatása. Fontos, hogy tovább emelkedjen a magyar vállalatok és a magyar munkavállalók hozzáadott értéke, ezáltal a magyar gazdaság nemcsak megtartani, de bővíteni tudja pozícióit a globális gazdasági értékláncokban.

Az uniós társfinanszírozású programokkal a jövőben is azért dolgozunk, hogy a versenyképességünket tovább erősítsük nem csak Magyarország, de az egész Európai Unió érdekében is. Ebben kiemelt szerepet játszik a GINOP Plusz program, amelynek keretében már több, mint 6200 támogatási szerződést kötöttünk meg, összesen több, mint 465 milliárd forint támogatási összeggel. Hatalmas az érdeklődés és a várakozás a további felhívások megjelentetése iránt. Az uniós támogatások megérkezéséig nemzeti előfinanszírozásból folyamatosan biztosítjuk, hogy a települések és a vállalkozások hozzáférjenek a fejlesztési forrásokhoz.

A megkezdett fejlődési úton akkor tudunk továbbmenni és az európai nemzetállamok közössége is csak akkor tudja megőrizni jólétét és versenyképességét, ha az Európai Unió továbbra is a párbeszédre és az egymás iránti őszinte nyitottságra épül. Az európai közösség versenyképessége a tagállamok teljesítményéből áll össze.

Az Európai Unió csak akkor lehet eredményes, ha minden tagállama és régiója egyaránt sikeres.

A közös siker pedig csak valós együttműködésen alapulhat, amely a közös célok mellett figyelembe veszi a nemzeti gazdaságok sajátosságait is. Ezért nélkülözhetetlen, hogy a mindannyiunkat érintő kihívásokra adott megoldásokat megosszuk egymással és kölcsönösen tanuljunk egymástól.

Bízom benne, hogy az idei konferencián átadott nemzetközi tapasztalatok mindannyiunkat hozzásegítenek céljaink eléréshez.

Jó munkát, hasznos konferenciát kívánok Önöknek!