Hírek

A Versenyképességi Operatív Programok nemzetközi konferenciája

A Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság több, mint másfél évtizeddel ezelőtt indította útjára nemzetközi konferenciasorozatát a versenyképességi operatív programokról azzal a céllal, hogy a 2004-ben csatlakozott közép-, és kelet-európai országok szakpolitikusai közösen vitassák meg azon témákat, kérdéseket, amelyek az egyes országokban működő versenyképességi programokat érintik. Az elmúlt évek során a konferencia kinőtte a közép-európai régiót, rendszeresen 13-18 országból vannak résztvevői Portugáliától, Spanyolországtól kezdve Németországon, Írországon át Észtországig, Bulgáriáig.

Az esemény évről évre lehetőséget ad az érdeklődő tagállamok számára, hogy a kétnapos budapesti tanácskozás során megosszák egymással tapasztalataikat előadások, szekcióülések és kerekasztal-beszélgetés formájában.

A konferenciák alkalmával tagállami miniszterek, irányító hatóságok vezetői, tisztségviselők, szakértők, közreműködő szervezetek, európai „think tankek”, illetve az Európai Bizottság részéről főigazgató és főigazgató-helyettesek osztják meg tapasztalataikat a versenyképességi operatív programok aktuális kérdésfelvetéseiről, sikerekről, nehézségekről és közösen próbálnak válaszokat találni a felmerülő kihívásokra is. A konferencián résztvevők száma ma már meghaladja a 200 főt. Az érdeklődők, résztvevők között a tudományos élet, a pénzügyi szektor, illetve az üzleti élet, a piac képviselői is jelen vannak a két nap során.

Legutóbbi versenyképességi konferenciáját az Európai Bizottsággal együttműködve 2022. november 24-25-én, 16. alkalommal rendezte meg a Miniszterelnökség Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkársága. Témája volt: „A jövő kihívásai: Ellenálló képesség, Versenyképesség, Készségfejlesztés”. Ezt megelőzően, 2021-ben „A gazdaság újraindítási lehetőségei az új operatív programok beindulásával – kiemelt figyelemmel a Covid-19 után kialakult válsághelyzetre és annak kezelésére” címmel rendezték meg a konferenciát.

A témaválasztások, illetve a találkozásokban, személyes tapasztalatátadásban rejlő lehetőségek, a korábbi érdekfeszítő programok és témák, valamint a rendezés színvonala eredményeként a résztvevő tagállamok köre egyre bővül.

A versenyképességi operatív programok 17. nemzetközi konferenciáját 2023 november 23-24. között rendezik meg, „A kohéziós politika szerepe a fenntarthatósági és digitális átállásban” címmel. Az esemény kiemelt témái közé tartozik a karbonsemlegesség, a termelő-fogyasztók szerepe az energetikai átállásban. Szó lesz a tudatos fogyasztói szokások kialakításáról, különböző innovatív megoldásokról, valamint arról, hogy milyen szerepe és milyen mértékű felelőssége van a szemléletváltásban a kis- és középvállalkozásoknak. Az előadók, beszélgetőpartnerek megvitatják a természeti és épített környezet minőségének megőrzésének lehetőségeit. A konferencia résztvevői egyszerre keresik majd a választ a gazdasági, a társadalmi és a környezeti fenntarthatósági átállás megvalósítására az Európai Unió tagállamaiban, valamint arra, hogyan támogatja mindezt a digitális környezet megújulása, hogyan valósulhat meg a felzárkóztatás a digitális átállás során.

Zárul a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program

Konferencián értékelik a GINOP eredményeit

Ez év végén lezárul a Széchenyi 2020 keretein belül a gazdaságfejlesztést támogató operatív program. A GINOP a 2014-20-as programozási időszak legnagyobb programja volt, általa fordította a rendelkezésre álló EU és hazai költségvetési források jelentős részét a gazdasági szereplők versenyképességének javítására a magyar állam.

A vállalkozásfejlesztést, innovatív törekvéseket, K+F együttműködéseket, digitalizációt, energetikai modernizációt, munkahelyteremtést és turisztikai célú gazdaságfejlesztést egyaránt jelentős támogatásokkal erősítő GINOP 2014 óta összesen 140 felhívással mintegy 2 ezer 400 milliárd Ft összegben kínált EU-s támogatásokat hazai költségvetési forrásokkal kiegészítve a pályázóknak, illetve 15 különböző hiteltermék és egyéb pénzügyi eszköz konstrukció formájában további 897 milliárd Ft állt a kedvezményezettek rendelkezésére. A GINOP-hoz több, mint 51 ezer pályázat érkezett, a kifizetés meghaladja a 3 ezer milliárd forintot. Ebből 18 ezernél több kkv részesült összesen 1100 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatásban, amely mintegy 2000 milliárd Ft összegű beruházást indukált Magyarországon. A programnak jelentős része van a szak- és felnőttképzés fejlesztésében, a nem foglalkoztatottak elhelyezkedésének ösztönzésében, illetve a magasan képzett kutatók minőségi és eredményes foglalkoztatásában is. A GINOP fontos szerepet kapott a Covid19 világjárvány által a gazdaságra gyakorolt negatív hatások enyhítésében is.

A program keretében felhasznált, az uniós forrást hazai költségvetési hozzájárulással kiegészítve mintegy 3500 milliárd forint jelentősen hozzájárult a bruttó hazai össztermék növekedéséhez. A programot záró szakmai konferencia résztvevői a legfrissebb adatokat figyelembe véve elemzik majd a program eredményességét és vonják meg a GINOP mérlegét. A konferencia társprogramja a másnap kezdődő Versenyképességi Operatív Programok 17. Nemzetközi Konferenciájának, így az érdeklődő külföldi szakemberek is mélyebb betekintést nyerhetnek a magyar OP sajátosságaiba.

A Versenyképességi Operatív Programok XVII. nemzetközi konferenciája

Ismét találkoznak Budapesten az uniós versenyképességi programok képviselői

A nemzetközi esemény évről évre lehetőséget ad az Európai Unió tagállamai számára, hogy a kétnapos budapesti tanácskozás során megosszák egymással tapasztalataikat előadások és szekcióülések formájában. A 17. konferenciának 2023. november 23-24. között a Bálna Budapest rendezvényközpontja ad otthont.

A konferencia 18 évvel ezelőtt azzal a céllal indult útjára, hogy a 2004-ben csatlakozott kelet-közép-európai országok szakpolitikusai közösen vitassák meg azokat az aktuális kérdéseket, amelyek az egyes, érintett tagállamokban működő versenyképességi programok végrehajtása során keletkeznek. Az elmúlt évek során a konferenciára mind több tagállam delegálta szakértőit, illetve szakpolitikusait, így a legutóbbi találkozókra már 15-18 országból érkeztek a résztvevők, Portugáliától, Spanyolországtól kezdve Németországon, Írországon át Észtországig, Bulgáriáig.

A konferenciák alkalmával tagállami miniszterek, irányító hatóságok vezetői, tisztségviselők, szakértők, közreműködő szervezetek, európai „think tank”-ek, illetve az Európai Bizottság részéről főigazgatók és főigazgató-helyettesek osztják meg tapasztalataikat a versenyképességi operatív programok aktuális kérdésfelvetéseiről, sikerekről, nehézségekről és közösen próbálnak válaszokat találni a kihívásokra is. Az érdeklődők, résztvevők között a hazai fejlesztéspolitikai intézményrendszer vezető munkatársai, a tudományos élet, a pénzügyi szektor, illetve az üzleti élet, a piac képviselői – így a potenciális és már ügyfélként nyilvántartott kedvezményezetti kör szakmai képviselői is jelen vannak a két nap során.

A konferencia alkalmat biztosít arra is, hogy a magyar fejlesztéspolitikai vezető képviselői (miniszteri és államtitkári szinten), illetve az Európai Bizottság magas rangú tisztviselői beszámoljanak a nyilvánosságnak az EU és Magyarország közötti támogatási rendszer működésének aktualitásairól, az EU források hasznosulásáról és felvessenek aktuális fejlesztéspolitikai kérdéseket.